FAT, TALLRIKAR, 2 st, tenn, 1700-tal.

18124. FAT, TALLRIKAR, 2 st, tenn, 1700-tal.

Fat, diameter 40 cm, Michel Persson Pontan, verksam 1732-1764/65 i Karlskrona

Tallrik, djup, diameter 20 cm, Johan Bruhn, verksam 1778-1789 i Västervik.

Tallrik, diameter 19,5 cm, troligen Petter Lagerwall, verksam 1739-1747/65 i Jönköping.

Slitage, bucklor, repor och anlöpningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 728