JOHAN OSSIAN. Fiskebåtar till havs, olja på duk, signerad J. Ossian.
180917. JOHAN OSSIAN. Fiskebåtar till havs, olja på duk, signerad J. Ossian.
Johan Ossian-Andersson, Sweden (1889-1975)
Johan Ossian-Andersson var en svensk bildkonstnär född i Uppsala. Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm och på resor i de nordiska länderna. Ossian-Andersson är främst känd för sina marina landskapsmålningar, ofta med fiskebåtar som motiv. 49x69 cm.