1781744. GARUDA BRONS NEPAL SKULPTUR.
Garuda staty från Nepal, 1700-1800-tal, brons, tvådelad, aristokratisk härkomst, signerad på baksidan, mått: H 18 x B 14.5 cm.
Figuren trampar på en gravid kvinna med båda händerna uppåt.
Nästan samma staty finns i Honulululu-museet: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Garuda_statue_from_Nepal,_18th-19th_century,_gilt_bronze,_Honolulu_Museum_of_Art.JPG.