OFFICERSVÄRJA, Sverige, märkt G E Svalling, Mölntorp, 1800-tal.

177119. OFFICERSVÄRJA, Sverige, märkt G E Svalling, Mölntorp, 1800-tal.

Kavellindning i hajskinn, dekor av lejonhuvud och tre kronor. Inklusive balja. Längd klinga 83 cm.

Slitage, något anfrätt. Klingan med smärre hack. Baljan något bucklig.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 951