Fodral med påskrift "Anno - 1785" Urtavla märkt "M.R.L, Mora" Pendel samt lod finns. Höjd 205 cm.
Slitage och skador. Senare bemålning. Färgbortfall. Renoverat /Kompletterat.
Nyckel/nycklar finns.