176118. TERRIN, fajans, sannolikt Frankrike 1800-tal.
Polykrom dekor av bårder med rocailler och blommor, hänklar och lockknopp i form av grenar med frukter och blad. Längd 22 cm, höjd 19 cm.
Glasyrkrackeleringar samt smärre nagg, glasyrbortfall i produktionen.