175661. BORDSUR Rokokostil, Frankrike eller Belgien, 1800-tal.
Boulleteknik, svängd form. Dekor av sköldpaddsimitation med metallinläggningar. Beslag och dekorelement av mässing, siffror av emalj. Höjd ca 41 cm.
Slitage. Delar av metallinläggningen är lös, saknas, skador och bortfall av sköldpadden. Nyckel saknas, ej funktionstestad.