VALERIO ADAMI. Komposition. Färgserigrafi. Signerad Adami. EA.

17543. VALERIO ADAMI. Komposition. Färgserigrafi. Signerad Adami. EA.

120 x 135 cm.

Adami, Valerio född 1935, italiensk målare. Utbildad på Accademia di Brera i Milano. År 1955 flyttade han till Paris, där han påverkades av både Roberto Matta och Wifredo Lam. Från 1964 utvecklade han en egen stil där stora plana ytor omgavs av kraftiga svarta konturer. Senare på 1970-talet blev hans måleri politiskt, där han sökte motiv i europeisk historia, litteratur, filosofi och mytologi. Mellan 1985 och 1998 har fyra stora retrospektiva utställningar visat hans konst i Paris, Valencia, Tel Aviv och Buenos Aires.

Gör en kostnadsfri värdering!

120 x 135 cm.

Antal besök: 2 104