TE- OCH KAFFESERVIS, 62 delar, porslin, Nymphenburg, Bavaria, 1900-talets första hälft.
174609. TE- OCH KAFFESERVIS, 62 delar, porslin, Nymphenburg, Bavaria, 1900-talets första hälft.
9 kaffekoppar med 12 fat.
6 chokladkoppar med 6 fat.
12 tekoppar med 12 fat.
18 assietter, diameter ca 17 cm.
12 assietter, diameter ca 19 cm.
Kaffekanna, höjd 25,5 cm
Tekanna, höjd ca 12,5 cm.
Gräddkanna, höjd ca 11 cm.
Sockerskål med lock, ca höjd 9,5 cm.
Mjölkkanna, höjd ca 15 cm.
Bruksslitage. En tekopp med spricka. Gräddkanna med mindre nagg/tillverkningsdefekt på hänkel.
9 kaffekoppar med 12 fat.
6 chokladkoppar med 6 fat.
12 tekoppar med 12 fat.
Kaffekanna, höjd 25,5 cm
Tekanna, höjd ca 12,5 cm.
Gräddkanna, höjd ca 11 cm.
Mjölkkanna, höjd ca 15 cm.