Fanerat med valnöt. Dekorerat med bronser. Invändigt klätt med brun plysch. Överdelen med stenskiva. Etikett på baksidan Chateau Sallins. Längd 68, bredd 33, höjd 141cm.
Bruksslitage, sprickbildning på skivan, lister något lösa.