173903. BYRÅ, jakaranda, Snickarmästare Carl Bergsten, 1955.
Höjd 90, Längd 71, Bred 35
Geometrisk intarsiadekor i jakaranda.
Låda med påskrift. (se bild)
Bakstycke med Stockholms Stads Hantverksförenings stämpel.
Slitage, fanérskador, fläckar.
Nyckel/nycklar finns.