BÖCKER 5 vol, Astrid Lindgren "Från Pippi till Ronja", 1982, samt ILON WIKLAND, etsning, signerad och numrerad 88/575.
173556. BÖCKER 5 vol, Astrid Lindgren "Från Pippi till Ronja", 1982, samt ILON WIKLAND, etsning, signerad och numrerad 88/575.
Utgivet av Rabén & Sjögren, Stockholm 1982. Ljusblå helskinnband, smal guldpressad pärmbordure, helt guldsnitt.
Pappbandkassett. Bibliofiluppl. tryckt i 575 nr., av författaren signerade ex.. detta nr 88. Jubileumsupplaga till författarens 75-årsdag.
Etsning, Bröderna Lejonhjärta, plåtstorlek ca 8,5 x 12 cm.