SKÅP, Rokoko. Stockholmsarbete 1760-tal.

173369. SKÅP, Rokoko. Stockholmsarbete 1760-tal.

Högklassigt Stockholmsarbete, fanerat i valnöt, I Christian Linnings Art eller i närmaste krets.
Delbart i 3 delar, överskåp med svängt krön, invändigt med skedhylla samt 3 hyllplan och 2 lådor.
Underdel med 4 lådor.
Original lås samt nyckel, brännförgyllda beslag,
Höjd 204 cm, bredd 143 cm, djup 52 cm.

Torrsprickor samt fanér bortfall, benen avkortade. Mittdel av baksida möjligen senare.

Gör en kostnadsfri värdering!

Underdel med 4 lådor.

Antal besök: 2 819