Högklassigt Stockholmsarbete, fanerat i valnöt, I Christian Linnings Art eller i närmaste krets.
Delbart i 3 delar, överskåp med svängt krön, invändigt med skedhylla samt 3 hyllplan och 2 lådor.
Underdel med 4 lådor.
Original lås samt nyckel, brännförgyllda beslag,
Höjd 204 cm, bredd 143 cm, djup 52 cm.
Torrsprickor samt fanér bortfall, benen avkortade. Mittdel av baksida möjligen senare.
Underdel med 4 lådor.