172666. ARMBAND, 18k guld med 22 diamanter, totalt ca 3,3ct. Vikt ca 75 gram.
Flätad armlänk. Dolt lås med säkerhetskedja. Briljantslipade diamanter satta i chatonger med 4 klor vardera. Längd ca 18 cm. I originaletui.
Proveniens: Gåva vid dop av M/S Hokkaido 12/9 1966 Eriksbergs Mekaniska Verkstad.
VVS2. Wesselton (H). Obetydligt bruksslitage.