GOLVUR, Andreas Beckman, Stockholm, 1700-tal.

172577. GOLVUR, Andreas Beckman, Stockholm, 1700-tal.

Träfodral med urverk. Löstagbar huv och öppningsbar dörr. Urtavla med timmar och datummärkning. Klassigt arbetad. Pendel, nyckel samt lod medföljer. Senare bemålning. Höjd 227 cm, bredd 52 cm.

Senare glas. Dörrens glas med spricka samt mindre spricka i övre glaset. Ej funktionstestad. Åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 290