"Kok-konsten", Dr CH. EM. Hagdahl, 1963.
"Hjelpreda för Menige Mans Barn", CF Flodman, Örebro 1849.
"Smör och ostberedning", Stockholm 1844.
Kokbok, 1800-tal med flera.
Slitage, skador. Ej genomgångna.
Kokbok, 1800-tal med flera.