171829. SVEN GUSTAF LINDROTH. TILLSKRIVEN. PORTRÄTT, 2 st, olja på duk, 1800-talets första del.
Föreställande Anders Jakob Areskog, Ålderman i Kalmar (1800-1873) samt hans maka Christina
Båda 37x30 cm.
Bägge med krackelyr, mansporträtt med gammal dukskada uppfordrad på pannå.