FÅTÖLJ, emmamodell, 1800-tal + KISTA, trä med metallbeslag.

170593. FÅTÖLJ, emmamodell, 1800-tal + KISTA, trä med metallbeslag.

Träskuren träsarg, stoppad, tygklädd sits och rygg, svarvade kannelerade framben, ben på hjul, rygghöjd 94 cm.
Träkista, grönmålad, metallförstärkningar och beslag i järn.
Höjd 41, längd 78, bredd 48 cm.

Slitage, klädsel med fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, klädsel med fläckar.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 603