TOILETTEBORD, Stockholmsarbete i empire. Johan Öman, (mästare i Stockholm 1818-1833).

168747. TOILETTEBORD, Stockholmsarbete i empire. Johan Öman, (mästare i Stockholm 1818-1833).

Mahogny med beslag i mässing. Central spegel med tympanonkrön flankerad av kolonner med klot, bord med sargdekor av balustrad, svängda framben med avslut i form av förgyllda lejontassar. Märkt med pappersetikett i låda. Längd 110, bredd 52, höjd 152 cm.

Balustrad med skador, förgyllning med slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 369