OSCAR TÖRNÅ. Sverige, 1842-1894, Landskapsmotiv. Olja på duk, signerad, daterad, 1892.

168288. OSCAR TÖRNÅ. Sverige, 1842-1894, Landskapsmotiv. Olja på duk, signerad, daterad, 1892.

Oscar Törnå, en av dom stora pionjärerna inom svenskt friluftsmåleri och var inspirationskälla för bl.a. Carl Fredrik Hill
Bildens storlek, 39,5 x 53,5 cm.

Pastelage släpp ram.

Gör en kostnadsfri värdering!

Pastelage släpp ram.

Antal besök: 3 269