167633. AMPEL, Porslin, Jugend, tidigt 1900-tal.
Beståendes av två kupor med bladdekorationer i olika färger, upphängningsanordning med snören och avslut med flerslagen valknop.
Höjd ca 50 cm, diameter 33,5 cm.
åldersslitage, övre kupa med avslag på ovansidan
ej genomgången.
ej genomgången.