MATSERVIS, 100 delar, "Svala", porslin, Rörstrand.

1666730. MATSERVIS, 100 delar, "Svala", porslin, Rörstrand.

25 mattallrikar, diameter 23,5 cm
16 djupa tallrikar, diameter 23 c m
20 assietter, diameter 18 cm
5 assietter, diameter 15,5 cm
5 skålar, diameter 22,5-27 cm
4y ovala skålar, längd 21,5-ca 28 cm
6 fat, längd 27-32 cm
10 stycken kabaré, 13 cm
4 såsskålar, 12,5-22 cm
2 kannor, höjd 20 cm
1 salladsskål, diameter 25 cm
1 soppterrin + lock, höjd 25, diameter ca 22 cm
1 värmeunderlägg, diameter 16,5 cm.

Bruksskick, enstaka nagg förekommer, krackelyr och missfärgningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

20 assietter, diameter 18 cm
5 assietter, diameter 15,5 cm
5 skålar, diameter 22,5-27 cm
6 fat, längd 27-32 cm
10 stycken kabaré, 13 cm
4 såsskålar, 12,5-22 cm
2 kannor, höjd 20 cm
1 salladsskål, diameter 25 cm

Antal besök: 2 950