Stora lådan stämplade Argyle J S*S EP NS England innehållande : 12 st gafflar, 12 matskedar, 12 st matgafflar, 12 st matknivar vilka är stämplade "Stainless steel J Sandersons & Son, Sheffield.". Samt 10 st mindre bestick.
Mindre lådan: Samtliga bestick stämplade på skaftet med flertal engelska stämplar. Etikettsignerat inuti lådan "Pearson Silversmiths and Cutlers, Longbow. Nottingham."
Innehållande: något mindre i storlek jämfört stora lådan, 12 st knivar, 12 st gafflar.
Båda uppsättningarna i sina originallådor.
Smärre åldersslitage.
Smärre åldersslitage.