KANNOR, 2 st, samt TERRIN, porslin, Bl a Bing & Gröndahl, 1800/1900-tal.

16591. KANNOR, 2 st, samt TERRIN, porslin, Bl a Bing & Gröndahl, 1800/1900-tal.

Kanna gul/beige med gulddekor, Bing & Gröndahl, höjd 24,5 cm.
Vit kanna med reliefdekor av vindruvor, höjd 25 cm.
Terrin med lock, knopp i form av druvklase, längd 36 cm, höjd 24 cm.

Slitage. Kanna Bing & Gröndahl med senare lock. Terrin med krackelyrer, missfärgningar, naggar, sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 054