165789. MATSERVIS 40 delar, "Capitol",Louise Adelborg, Rörstrand, 1900-talets mitt.
11 Tallrikar diam. 24 cm
11 Tallrikar diam. 21 cm
12 Tallrikar, djupa diam. 21cm
1 Uppläggningsfat längd 36 cm
2 Uppläggningsfat längd 32,5 cm
2 Skålar höjd 5,5 cm, diam. 22 cm
1 Skål höjd 5 cm, diam. 18,5 cm.
Nagg i kanten på en tallrik, i övrigt bruksslitage.