165673. DUCHESSE BRISÉE, 3 delar, slutet av 1800-talet.
Bestående av Bergeré, fotpall samt fåtölj. Skurna detaljer i form av rosor på krön av bergeré och fåtölj samt löpande skuret mönster runt om. Framben med kannelyrer och fleuroner.
Totallängd ca 197 cm.
Ålders och bruksslitage, senare sadelgjord samt fotpall med spiralfjädrar. Tyg på fotpall solblekt.
Totallängd ca 197 cm.