SKRIN, porslin med mässingsmontering, 18/1900-tal, med Sèvresliknande märke.
165630. SKRIN, porslin med mässingsmontering, 18/1900-tal, med Sèvresliknande märke.
Målad polykrom dekor av kartuscher med landskap och musicerande sällskap samt gulddekor mot blå botten. Invändig målad dekor av ströblommor. Längd 32 cm.
Bakre metallmontering med lagning och smärre skador.