165225. TANDLÄKARSKÅP, 1930-tal.
Vitmålad metall och glas. 3 flyttbara hyllplan av glas i överdel. Nedre del med dörr och hyllplan av plåt. Inrede med tre krokar.
Höjd 170 cm, längd 61 cm, djup 37 cm.
Bruksslitage. Nagg på hyllplan. Färgslitage. Tejprester. Spricka, ca 15 cm i glas på höger sidoglas. Nyckel saknas. Övre skåp öppet, nedre låst.