AFTONVÄSKA, pärlbroderi, 1900-tal.

165063. AFTONVÄSKA, pärlbroderi, 1900-tal.

Metalllock, öpnning i dragspelmodell, handtag i form av kedja, helbroderad med små pärlor i blomstermotiv på svart botten, nederdel på guldskimrande botten. Diameter öppnad ca 10 cm, längd 24 cm.

Slitage, fodret slitet och med lösa sömmar. Glipa i söm på utsidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 000