MUGG, porslin, "E Pluribus Unum", Meissen, 1800-talets fjärde kvartal.

164347. MUGG, porslin, "E Pluribus Unum", Meissen, 1800-talets fjärde kvartal.

Troligen Jubileumsmugg. Med dekor i relief av en amerikansk örn under banner "E Pluribus Unum", samt porträttmedaljonger av George Washington och Benjamin Franklin. Höjd 13 cm.

Andra sortering. Smärre slitage, spricka, mindre tillverkningsfläckar, smärre nagg på hänkel.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 124