YTTERFODER, 5 st Rörstrand samt BORDSLAMPA, majolika. 1900-tal.
16279. YTTERFODER, 5 st Rörstrand samt BORDSLAMPA, majolika. 1900-tal.
Ytterfoder 3 + 2 st, Rörstrand, höjd 10 - 14 cm.
Bordslampa, omärkt, höjd inkl skärm 110 cm.
Ett ytterfoder med nagg vid fot, ett annat med starka krackeleringar, slitage, missfärgningar, eventuella sprickor.
Bordslampa med lagning upptill, krackelyrer.