SKÅP, troligen Mjölby Intarsia, 1930/40-tal.

160782. SKÅP, troligen Mjölby Intarsia, 1930/40-tal.

Fanerat med alm, björk och rot. Intarsia arbeten med kvinna och mansfigur. Två luckor, inrett med hyllor och lådor. Handtag i ben. Längd 145, bredd 47, höjd 130 cm.

Bruksslitage, smärre fanerskada på skivans bakre del.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 014