160782. SKÅP, troligen Mjölby Intarsia, 1930/40-tal.
Fanerat med alm, björk och rot. Intarsia arbeten med kvinna och mansfigur. Två luckor, inrett med hyllor och lådor. Handtag i ben. Längd 145, bredd 47, höjd 130 cm.
Bruksslitage, smärre fanerskada på skivans bakre del.