160775. SABEL, med balja, 1800-tal .
Bygel i mässing. Baljan stämplad 5R3S N25. Byglen SN30 samt stämplad JP TN. Klingan även stämplad 5R7SN3 ankarstämplad med E samt även krona.
Sabelns längd 105 cm. Baljan 94 cm.
Sabeln med ålderslitage. Baljan med bucklor samt sprickor.