FOTOGENLAMPA, takmodell, majolika, 1800-talets senare hälft. Höjd utan kedjor 64 cm.

160642. FOTOGENLAMPA, takmodell, majolika, 1800-talets senare hälft. Höjd utan kedjor 64 cm.

Gjutgods och majolika. Höj och sänkbar med lod. 4 x 2 ljuspunkter. Centralt placerat lamphus för fotogen. Senare monterad elektrifiering. Diameter ca 45 cm.

Bruksslitage, elen ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 391