PARTI GLAS OCH PORSLIN samt BORDSDEKORATION, 26 delar, bland annat Gefle, Arabia med mera. 1900-tal.

16036. PARTI GLAS OCH PORSLIN samt BORDSDEKORATION, 26 delar, bland annat Gefle, Arabia med mera. 1900-tal.

4 delar "Gefyr" Gefle, längd 15 - 29 cm.
Skålfat, Gustavsberg, längd 32 cm.
6 assietter, glas, Arabia, diameter 17 cm.
Burk med lock, porslin, "Socker" Arabia, höjd 19,5 cm.
5 blåtonade highball glas, höjd 15,5 cm.
8 blåtonade selterglas, höjd 7,5 cm.
Bordsdekoration, svart metallfot, silverfärgade plastkulor, höjd ca 39 cm.

Smärre slitage. Sockerburk med nagg. Gefyr med smärre nagg och glasyrdefekt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 193