16036. PARTI GLAS OCH PORSLIN samt BORDSDEKORATION, 26 delar, bland annat Gefle, Arabia med mera. 1900-tal.
4 delar "Gefyr" Gefle, längd 15 - 29 cm.
Skålfat, Gustavsberg, längd 32 cm.
6 assietter, glas, Arabia, diameter 17 cm.
Burk med lock, porslin, "Socker" Arabia, höjd 19,5 cm.
5 blåtonade highball glas, höjd 15,5 cm.
8 blåtonade selterglas, höjd 7,5 cm.
Bordsdekoration, svart metallfot, silverfärgade plastkulor, höjd ca 39 cm.
Smärre slitage. Sockerburk med nagg. Gefyr med smärre nagg och glasyrdefekt.