160177. BYRÅ, sk Hauptstil, 1900-tal.
Fanerad med mahogny, björk, jakaranda m.fl träslag. Stenskiva, rikt dekorerad med bronser. Tre lådor. Längd 95, bredd 52, höjd 83 cm.
Bruksslitage, nyckelskylten på översta lådan lös (mindre träskada).
Nyckel/nycklar finns.