159819. VEVGRAMOFON, Irato rekord Berlin, 1900-talets tidigare hälft.
Låda i trä med geometrisk mönstersdekor. Lådor med stift, extra arm och ca 50 stenkakor medföljer.
Sprickor i locket, träskador och stötmärken. Maskstungen. Bruksslitage. Fungerar.