159762. FABERGÉ. brevöppnare.
159762. FABERGÉ. brevöppnare.
Ormulu (förgyllt silver), gyllene emalj i handtaget över ett fläckigt guillocherat mönster, fyrfaldig överlagrad skildring av tre lagerkransar med en pil och en rubin vardera, krönad av den skulpturella skildringen av den tvåhövdade ryska kejserliga örnen. Jade svärd. Kännetecken Kyrillisk KF för Karl Faberge, tillsammans med stämplar 84. L: 27cm.