15927. PARTI GLAS, 7 delar, slipade skålar, karaff samt lockdosa. Bland annat "Tsarskålen" Kosta. 1900-tal.
Karaff med hängkel, höjd 36 cm inklusive propp.
Lockdosa, höjd 8 cm.
Skål på fot, höjd 11,5 cm.
4 skålar, höjd 7,5 - 12,5 cm.
Slitage, naggar.