PARTI KERAMIK, 13 delar, Bland annat vaser, ölstop med mera. Mestadels Rörstrand. 1800/1900-tal.

15917. PARTI KERAMIK, 13 delar, Bland annat vaser, ölstop med mera. Mestadels Rörstrand. 1800/1900-tal.

Lockurna, "Nan-King", Rörstrand, höjd 35,5 cm.
Vas, blå/vit dekor av bl a blommor, Rörstrand, höjd 27 cm.
2 vaser blå/vita, omärkta, höjd 11,5 cm.
6 assietter, "Eden", Rörstrand, diameter 21 cm.
2 stop med tennlock, Tyskland, höjd 16,5 - 20 cm.
Fat "Militär Ekiperings Aktiebolaget, Stockholm", Rörstrand, Längd 20 cm.

Lockurna med lagat lock, vas med större nagg och sprickor.
Slitage, krackelyrer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, krackelyrer.

Antal besök: 963