VÄGGVAS, lergods, troligen sydeuropa, 1700/1800-tal.

158919. VÄGGVAS, lergods, troligen sydeuropa, 1700/1800-tal.

Dekor av fågel sittande gren med frukter. Glasyr i polykroma färger. Höjd 23 cm.

Glasyrbortfall. Smärre skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 894