THEO TOBIASSE. "Ce qu´il faut de Désir pour une fleur I´attente". Färglitografi. Signerad. 157/250.
15885. THEO TOBIASSE. "Ce qu´il faut de Désir pour une fleur I´attente". Färglitografi. Signerad. 157/250.
100 x 68 cm.
Theo Tobiasse föddes 1927 i Palestina, men flyttade redan som barn med sin familj till Paris. Tobiasse skapade en sofistikerad stil som rör sig i gränslandet mellan surrealism, expressionism och modern primitivism. Hans tematik vilar på litterär grund, ibland biblisk, med inslag av erotiska anspelningar, med vilken han skapar en rik metafor av den moderna världen. Som internationellt erkänd konstnär finns hans bilder representerade världen över.
100 x 68 cm.