158762. SKRIVBORD med STOL, ek, senjugend, 1900-talets första kvartal.
Höjd 78,5, bredd 145 cm, djup 76 cm. Stolens rygghöjd 84,5 cm.
Slitage, repor, märken, delvis blekt på ovansidan. Ett dörrhandtag och en detalj på ena armstödet saknas.
Nycklar saknas.