FERNANDEZ ARMAN. Komposition med penslar. Färglitografi. Signerad Arman. 44/75.

15844. FERNANDEZ ARMAN. Komposition med penslar. Färglitografi. Signerad Arman. 44/75.

80 x 58 cm.

Armand Pierre Fernandez, ”Arman”, var en fransk skulptör och bildkonstnär verksam i Frankrike och USA. Han studerade vid Ècole du Louvre i Paris. Arman tillhörde de så kallade ”nyrealisterna”, en grupp skapad av Pierre Restany och Yves Klein. Nyrealisterna avbildade massproducerade vardagsföremål och integrerade dem i sina verk. Arman är främst känd för sina skulpturer bestående av sammansättningar av objekt, ofta musikinstrument som penslar, fioler och saxofoner.

Smärre hanteringsvek.

Gör en kostnadsfri värdering!

80 x 58 cm.

Smärre hanteringsvek.

Antal besök: 2 860