15824. HÄNGSKÅP, samt TUNNA, allmoge, 17/1800-tal.
Hängskåp, bemålat. Längd 55, bredd 25, höjd 70 cm.
Tunna, bemålad med järnbeslag. Diameter 50, höjd 64 cm.
Hängskåp, saknar en dörr samt en list. Slitage och smärre skador.
Tunna, slitage och smärre skador.