Som ung tonåring exponerades han för afroamerikansk musik, jazz och blues, men inspirerades också av folkmusik. När han tidigt på 1960-talet blev medlem i Alan Price Rhythm and Blues Combo, som bildats 1958 bytte gruppen namn till The Animals. Gruppen slog igenom stort 1964 med sin inspelning av "The House of the Rising Sun" som blev singeletta både i Storbritannien och USA. De blev en av huvudgrupperna i brittiska vågen och hade flera andra hitsinglar under 1960-talets mitt till exempel "Don't Let Me Be Misunderstood" och "We Gotta Get Out of This Place". Han påbörjade 1971 en karriär som soloartist och har sedan dess givit ut många studioalbum. Han medverkade 1983 i en kort återförening av The Animals ursprungliga uppsättning. Burdon är invald i Rock and Roll Hall of Fame som medlem i The Animals. När magasinet Rolling Stone publicerade en lista över de 100 bästa sångarna någonsin hamnade Burdon på plats 57. Signatur monterad med foto i syrafritt material till en storlek av 18 x 24 cm.