SKRIN/KISTOR, 2 st, allmoge, 1700/1800-tal.

15821. SKRIN/KISTOR, 2 st, allmoge, 1700/1800-tal.

Rödbrun med järnbeslag, platt lock. Lås samt nyckel finns. Längd 64,5, bredd 47, höjd 36 cm.
Grönbrun med järnbeslag, något välvt lock. Lås finns. Längd ca 58, bredd ca 37, höjd ca 23 cm.

Slitage, skador, nyckel till den grönbruna saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 833