SMYCKEN, silver, 15 delar, bland annat halsband, armband och ring. 1900-tal.
15814. SMYCKEN, silver, 15 delar, bland annat halsband, armband och ring. 1900-tal.
Bestående av bland annat:
2 par manchettknappar.
Kedja samt hänge med slipad blå sten och markasiter, hängets tot höjd ca 5 cm.
Brosch i form av löv, stmpl GK.
Ring med sigillliknande dekor, storlek 18,5.
Brosch i form av liljonkonvalj, rosa stendekor.
Bruksslitage. Sten på brosch i form av liljonkonvalj saknas. Enstaka skador.
Bestående av bland annat:
2 par manchettknappar.