157173. DAMRING i 18K vitguld besatt med akvamarin i orginalask, design Birger Pellas, Malmö 1965.
Akvamarin med fasettslipad oval spetsslipning. SIlverskoning på upphöjd fattning. Signerad Birger Pellas.
Storlek 54 jmfr 17 1/4.
Vikt 23,8 gr.
Repor. Sten ej testad i spektrometer.