156474. DOSA, silver, August Wilhelm Ahnström, Växjö 1850, vikt ca 63,7 gram.
Oval. Invändig förgyllning, lock med graverad bård, samt med oval förgylld formation. Höjd 2, längd 9, bredd 5 cm.
Bruksslitage. Graverade initialer. Ristade nummer undersida på lock.